OBAVEŠTAVAMO VAS DA JE OTVOREN KONKURS I TRAJAĆE DO 18.SEPTEMBRA 2024.GODINE ZA NAGRADU
ZA REZULTATE OSTVARENE U RAZVOJU I UNAPREĐIVANjU KVALITETA SESTRINSKE I BABIČKE PROFESIJE
“DOBRILA PEJOVIĆ”
NAGRADA ĆE BITI DODENjENA 23.SEPTEMBRA 2024.GODINE U 12 ČASOVA U BEOGRADU
MESTO ODRŽAVANjA BIĆE NAKNADNO ODREĐENO
KRITERIJUMI UMST KCS SESTRINSTVO ZA DODELU NAGRADE ZA REZULTATE OSTVARENE U RAZVOJU I UNAPREĐENjU KVALITETA SESTRINSKE I BABIČKE PROFESIJE
“DOBRILA PEJOVIĆ”
Nagrada za rezultate ostvarene u razvoju i unapređenju kvaliteta sestrinske i babičke profesijeje u osnovnoj koncepciji zamišljena tako da je mogu dobiti naše najbolje medicinske sestre koje su svojim delom i delovanjem kroz čitav svoj radni vek značajno i na osoben način doprinosile negovanju i razvoju svoje struke i njenih temeljnih vrednosti.
KOMISIJA ZA DODELU NAGRADE
Svake godine dodeljuju se dve nagrade pojedincima,jedna na nivou KCS, druga na nivou republike Srbije. Izuzetno, ali ne svake godine nagradu može dobiti grupa registrovanih sestara.
Nagrada se dodeljuje 23.septembra, dan kada je osnovano Udruženje. Jedna na nivou KCS, druga na nivou republike Srbije.
Izbor kandidata za nagradu i samog dobitnika treba da bude rezultat mišljenja i volje medicinskih sestara iskazano preko svojih Udruženja, Kolegijuma glavnih sestra ustanove koja predlaže. Izbor za grupu registrovanih sestara može da bude samo predlagač njihova asocijacija.
Komisija može imati od pet do sedam članova. Odluka se donosi većinom glasova svih članova Komisije, a ne samo prisutnih. To znači da samo kompletna Komisija čini kvorum na kojem se donosi odluka o dodeli ove nagrade. Odluka Komisije je definitivna i ne može se menjati uticajem i odlukama drugih profesionalnih tela i foruma. Iz tog razloga, izuzetno je važno da članovi Komisije budu pažljivo i odgovorno izabrani.
Po završetku izbora dobitnika nagrade za rezultate ostvarene u razvoju i unapređenju kvaliteta sestrinske i babičke profesije, komisiji prestaje mandat i za svaku sledeću nagradu bira se nova Komisija.
KRITERIJUMI
- Nagrada se dodeljuje za rezultate ostvarene u razvoju i unapređenju kvaliteta sestrinske i babičke profesijeje , pa se podrazumeva da kandidat ima završen ili gotovo završen radni staž, odnosno dovršeno – zaokruženo – celovito životno delo dovoljno i vredno ove nagrade, ili tako privedeno kraju da je sasvim jasno da preostali radni vek neće narušiti ostvarenu celinu.
- Dobitnik ove nagrade može biti i mlađi kandidat, od navedenog u tački 1., ako je ostvario dovoljno veliko i značajno delo od opšteg značaja za svoju profesiju, koje samo po sebi zaslužuje ovo profesionalno priznanje.
- Nagrada se dodeljuje svake godine i dobijaju je dve osobe.
- Grupa registrovanih sestara ne mora dobiti nagradu svake godine.
- Ako u određenom roku nije moguće izabrati kandidata za nagradu za životno delo, u tom roku nagrada se ne dodeljuje i rok se preskače.
- Procene vrednosti za nagradu ne treba da budu shvaćene i da izgledaju nedostupno vrednim sestrama, niti da budu merene prema njenom prvom dobitniku, jer bi to moglo da deluje demotivišuće i da smanji interes sestara za postignuća vredna ove nagrade. Razume se da ličnosti imaju svoje specifične doprinose, koji u širokom polju sestrinstva po prirodi mogu biti različiti, ali voditi istim ciljevima – negovanju i razvoju sestrinstva, to je ono što svim dobitnicima ove nagrade treba da bude zajedničko.
UŽI KRITERIJUMI
- OBRAZOVANjE. Kandidat za nagradu za životno delo treba da bude solidno profesionalno obrazovana osoba, što znači da ima najmanje završenu višu školu za medicinske sestre, a kandidati koji imaju visoko obrazovanje i akademsku nadgradnju, pod jednakim drugim uslovima, imaju prednost, ukoliko nisu napustile sestrinstvo, kao primarno polje delatnosti.
- ISKUSTVO. Kandidat treba da ima vredno i bogato iskustvo u svojoj osnovnoj delatnosti – na radnom mestu i području svoje primarne profesionalne delatnosti, ali i uvid u celinu sestrinske delatnosti, u zemlji i šire. Treba da ima iskustvo i dobre rezultate u prenošenju znanja na svim nivoima stručnog usavršavanja medicinskih sestara (u instituciji gde radi, gradu, području, republici i zemlji), da u tom pogledu bude afirmisana i cenjena ličnost. Treba da ima iskustvo i sposobnost delovanja na otvorenim javnim skupovima i putem medija (javna predavanja i razgovori, štampa, radio, TV…).
- SARADNjA. Kanditat treba da ima ostvarenu sklonost i sposobnost za timski, interdisciplinarni i multisektorijalni rad, povezivanje i saradnju, u doprinosu zaštiti zdravlja naroda s težištem na uvažavanje, zastupanje i ostvarivanje koncepta primarne zdravstvene zaštite, a preko sestrinstva, postulata zdravstvene nege i procesa zdravstvene nege kao osnovnog sistema i metoda rada.
- PROFESIONALNI RAZVOJ. Ma koji nivo obrazovanja da je ostvarila (i najviši), medicinska sestra, kandidat za nagradu za životno delo mora permanentno da prati razvoj svoje struke u zemlji i svetu, da bude informisana sa novinama u struci, da ih kritički odabira, primenjuje u svom radu i širi njihovu primenu, kako bi obezbeđivala lični i širi profesionalni rast i razvoj.
- DELOVANjE. Kandidat nagrade za životno delo mora da poseduje, uspešno prenosi i širi visoko poštovanje i ljubav prema sestrinstvu kao pozivu, da u svom radu i stavovima ispoljava postulate svoje struke, najšire regulisane kodeksom i etikom zdravstvenih radnika. Ove vrednosti se procenjuju odnosom medicinske sestre prema korisnicima zdravstvene nege, prema kolegama i saradnicima i, najšire, prema ukupnim poslovima, zadacima i delovanju u polju sestrinstva i zdravstvene zaštite ljudi.
- LIČNI IZGLED. Kandidat za ovo visoko profesionalno priznanje svojom pojavom, izgledom i ponašanjem u profesionalnom i društvenom životu treba da poštuje i ispoljava opšte važeće društvene vrednosti na društveno i kulturno prihvatljiv način. U ispoljavanju društvenih i kulturnih vrednosti, nacionalno, versko i političko opredeljenje su pitanja ličnih prava čovek i ne treba da imaju ulogu kod izbora kandidata za ovu nagradu.
- NAGRADA ZA GRUPU REGISTROOVANIH SESTARA podrazumeva da svi iz grupe ispunjavaju gore navedene kriterijume i da su u sprovođenju zdravstvene nege uvele novine koje su doprinele bržem oporavku, kvalitetnijem životu obolelog i uštedi u lečenju obolelog.