KRITERIJUMI ZA DODELU NAGRADА “DUŠICA SPASIĆ”
- Radno iskustvo najmanje deset godina u neprekidnom radu uz bolesnika na poslovima zdravstvene nege na intezivnoj, poluintezivnoj nezi i drugo,
- Stručnost i profesionalan odnos u radu,
- Empatski i human odnos prema bolesniku i članovima porodice,
- Kreativnost u radu,
- Dobra interpersonalna komunikacija,
- Sposobnost za rad u timu,
- Poštovanje autonomije ljudskih prava i dostojanstva čoveka
O DUŠICI SPASIĆ
- Dušica Spasić, medicinska sestra rođena je 1951.godine u Resniku.
- marta popodne, dok se grupa infektologa i epidemiologa užurbano pripremala da krene put Novog Pazara, na pregled u Prvu hiruršku kliniku javila se dvadesettrogodišnja medicinska sestra Dušica Spasić, koja je 9. Marta na toj klinici bila dežurna kada je u nju primljen Latif Mumdžić (negovala je obolelog u šok – sobi). Oko 19.30, zbog sumnje da je obolela od velikih boginja, biva preneta na Infektivnu kliniku. U toku noći subkonjuktivilna krvarenja bila su sve veća, kao i bolovi u slabinskom predelu, koji se nisu smirivali ni posle visokih doza analgetika.
- U sredu 22. marta uzorak je iz Novog Pazara donet na ispitivanje u Institut “Torlak”, gde je nešto pre podneva elektronskom mikroskopijom u njemu identifikovan virus velikih boginja i naknadno utvrđrno da je Latif Mumdžić umro od te bolesti. Sada je sve bile jasno: variola vera je bila u Beogradu, pa su već u 13.08 Dermatovenerološka i Prva hirurška klinika stavljene u karantin ( 482 lica, od čega 168 zdravstvenih radnika i osoblja). Dečije odeljenje Dermatovenerološke klinike sa 40 mališana stavljeno je u strogu izolaciju (karantin u karantinu), dok je tadašnja milicija obezbedila strogu spoljnju izolaciju obe klinike. Istovremeno, započeta je obimna epidemiološka anketa da bi se pronašlo svako lice koje je bile izloženo riziku da bude inficirano.
- Dušica Spasić nije uspela da se izbori sa opakom bolešću. Obolela je od najtežeg kliničkog oblika variole – Purpura variolosa. Umrla je u četvrtak 23. marta u 11 sati. Sahranjena je sutradan, tajno, u neobeleženom grobu, kako je procedura nalagala, na mesnom groblju u Resniku, u predgrađu Beograda, nekoliko stotina metara od kuće gde je živela. Roditelji, brat i snaja nisu znali za njenu smrt. Sutradan su odvedeni u karantin, a dve nedelje kasnije su saznali šta se dogodilo. Dan nakon što je umrla Dušica, u Čačku je od velikih boginja umrla i dvadesettrogodišnja Milka Đurašić, medicinska sestra koja je negovala Latifa Mumdžića u Čačku. Dušica i Milka bile su jedine žrtve variole iz redova zdravstvenih radnika, od šest koliko ih je obolelo (tri lekata i tri medicinske sestre).
- Na ovu medicinsku sestru danas podseća ulica sa njenim imenom u Resniku i bista u holu klinike u kojoj je radila.
- Goran Marković, je 1982. godine, sa mnogo umetničke slobode, snimio film Variola vera. U filmu se pojavljuje lik sestre Slavice (koga glumi Vladica Milosavljević) koji je kasnije postao predmetom kritika s obzirom da blati uspomenu na lik stvarne bolničarke. Ostalo je nedorečeno pitanje, dokle mogu da sežu umetničke slobode.
- Mnogo godina kasnije, 2005. godine, Udruženje medicinskih sestara i tehničara KCS Sestrinstvo i časopis Viva ustanovili su nagradu Dušica Spasić, kojom se pohvaljuje rad medicinskih sestara sa bolesnicima. Jedna od ideja je zašto je nagrada ustanovljena i zbog toga što je film koji je kasnije snimljen, uprljao njenu ličnost i naneo još veću tugu njenim najbližima zbog toga što je ne prikazuje onakvu kakva znaju da je bila, pa se ovom nagradom i rehabilituje lik ove požrtvovane i humane žene i profesije u celini.
Nagrada „Dušica Spasić“ koju smo ustanovili biće i nadalje izraz sećanje na Dušicu, sećanje na sve one zdravstveneradnike koji su se smelo borili sa Variolom. Nadamo se da smo ovom nagradom uzdigli časni lik ove požrtvovane i humane mlade žene i profesije u celini.
Godišnje se dodeljuju dve nagrade: jedna sestri zaposlenoj u zdravstvenim ustanovama Republike Srbije, a druga sestri zaposlenoj u Univerzotetskom kliničkom centru Srbije.
DOBITNICI
Ovogodišnji uzori profesije i dobitnici statuete”DUŠICA SPASIĆ” su medicinske sestre izuzetnih ljudskih i profesionalnih vrednosti.
Nagrada na nivou Republike Srbije - PRVI LAURET
DANIJELA GRUJIĆ
Rođena je 16.07.1972. godine u Prištini. Od 1999. godine živi u Aranđelovcu.Osnovnu školu završila je u Uroševcu.
- godine završila je srednju medicinsku školu u Gnjilanu.
1991.-1999. Posle završene srednje medicinske škole zapošljava se u Dom Zdravlja Uroševac gde radi u Hitnoj medicinskoj pomoći i po potrebi službe u Medicini rada i Opštoj medicini.
2004.-zapošljava se u Dom zdravlja Zdravstvenog Centra Aranđelovac u Medicini rada i po potrebi u Službi hitne medicinske pomoći.
2005.-prelazi u Opštu bolnicu Zdravstvenog centra Aranđelovac na odeljenje Opšte hirurgije gde i sada radi kao smenski tehničar.
Danijela je stručna ,brižna,odgovorna medicinska sestra koja savesno radi svoj posao. Posvećena je pacijentima, ima empatiju i razume kako se nositi sa ljudskom patnjom .Poseduje dobre komunikacione veštine ,ima profesionalan odnos sa lekarima kao i sa svojim koleginicama.
Zbog svega navedenog sa zadovoljstvom predlažem Danijelu Grujić kao kandidata za nagradu , Dušica Spasić, ispred Opšte bolnice Zdravstvenog centa Aranđelovac jer Danijela poseduje sve kvalitete i osobine koje treba da ima medicinska sestra.
Glavna sestra Opšte bolnice Zdravstvenog centra Aranđelovac
DRUGI LAURET - dobitnik nagrade na nivou UKCS
DRAGANA BOGDANOV
Klinika za urologiju
Medicinska sestra Dragana Bogdanov rođena je 28.11.1968., u Beogradu.
Srednju medicinsku školu završila je na Zvezdari 1988. godine, smer medicinska sestra-tehničar.
Prvo radno iskustvo stekla je na ORL Klinici Gradske bolnice Zvezdara, gde je radila 6 godina u jedinici poluintenzivne nege.
Na Klinici za urologiju UKCS, zaposlena je od 5. januara 2000. godine na radnom mestu medicinske sestre- tehničara u jedinici poluintenzivne nege, kao smenska sestra.
Još kao početnica pokazala je veliko interesovanje za svoj poziv. Vredna, savesna, puna empatije vrlo brzo je savladala sve veštine zdravstvene nege, i postala samostalna u radu.
U poluintenzivnoj nezi radila je 20. godina, gde je sve vreme bila veoma posvećena pacijentima, kako u smislu požrtvovanosti, humanosti, empatije tako i duhom i kolegijalnošću.
Od 2020. godine, kao i danas, radi na odeljenju opšte nege kao smenska sestra.
Svih ovih godina rada, pokazala je profesionalizam i pravi primer profesionalca prvenstveno za pacijente, kao i za svoj kolektiv.
Ovogodišnji dobitnici koji su po oceni žirija ušli u uži izbor za nagradu “Dušica Spasić”, a ispunjavaju kriterijume i zavređuju ovo priznanje. Sve one dobijaju zahvalnicu Udruženja. Sestre koje rade duže od 30 godina staža, kao nagradu dobijaju plaćen odlazak na neki od simpozijuma ili kongresa koji će se tokom godine održati u maju, oktobru ili novembru u našoj zemlji.
ZAHVALNICE i plaćeni odlazak na kongres dobijaju:
- BRANKO VESELINOV-Klinika za GEH
- JOVANKA VESIĆ-Klinika za kardiologiju
- DUŠANKA PILIPOVIĆ-UC,Interna Klinika,Neurolgija
- DRAGANA MATIJAŠEVIĆ-Klinika za alergologiju i imunologiju
- OLIVERA MARJANOVIĆ-Centar za anesteziju i reanimaciju
- RADMILA FILIĆ-,Pejs Mejker centar
- JASMINA ĐUKIĆ-Klinika za diges.hir.Prva hir.klinika
- VALENTINA MARINKOVIĆ-Klinika za hematologiju
- ZORICA VEN-Klinika za kardiohirurgiju
- SLAĐANA SRDIĆ-UC Hirurška klinika
- SONjA PAUNOVIĆ-Klinika za ortopediju i traumatologiju
ZAHVALNICE
1.DANIJELA PAVIĆEVIĆ,Klinika za dermatovenerologiju
2.MARIJANA STEVANOVIĆ-Klinika za neurohirurgiju
3.DRAGANA ĐUKIĆ-Klinika za pulmologiju
4.SVETLANA ŠĆEKIĆ-Klinika za ORL i MFH
5.ALEKSANDRA VEŠOVIĆ-Klinika za grudnu hirurgiju