Nurses at the forefront transforming care
UMST KCS “ Sestrinstvo”, organizovalo je učešće 10 medicinskih sestara iz Srbije na najvećem medjunarodnom dogadjaju za medicinske sestre,” ICN Kongres Barcelona 2017”, koji je održan od 27 Maja do 01 Juna u Barseloni – Španija, u organizaciji ICN ( Medjunarodni savet medicinskih sestara).
Medjunarodni savet medicinskih sestara (ICN-) je federacija više od 130 nacionalnih asocijacija medicinskih sestara koje predstavljaju milione medicinskih sestara širom sveta. Osnovana je 1899. godine, sa sedištem je u Ženevi (Švajcarska) i bila je prva međunarodna organizacija za zdravstvene radnike .Ciljevi organizacije su da objedini organizacije medicinskih sestara širom sveta, da unapredi društveno-ekonomski status medicinskih sestara i profesije medicinskih sestara širom sveta, kao i da utiče na zdravstvenu politiku na globalnom nivou.
Naša grupa od 10 članova, imala je priliku da učešćem na ovakvoj manifestaciji stekne neponovljivo iskustvo, upozna nove kulture, njihove načine života i rada, proširi profesionalne vidike i stekne nova znanja.Čitav skup je predstavljao dinamičnu razmenu iskustva, novina i stručnosti unutar i izvan medjunarodne zdravstvene nege. Program kongresa je imao za cilj da se prikaže i unapredi zdravstvena politika kroz doprinos sestrinstva(na koji način medicinske setre moraju biti proaktivno uključene), zasnovanog na dokazima istraživanja, kao i da se podstakne prepoznavanje prioriteta u rešavanju problema.Slobodno možemo reći da “Španija istražuje vodeću ulogu sestara u transformaciji nege, sa posebnim osvrtom na univerzalno zdravstveno osiguranje i održivi razvoj.” Na kongresu su prikazane različite teme iz različitih oblasti, od nacrta zdravlja i pružanja nege doseljenicima i izbeglicama, primarne zdravstvene zaštite, mentalnog zdravlja do izazova koji se pojavljuju sa povećanjem globalizacije društava .
Domaćin kongresa “ Generalni savet sestara Španije” za četiri dana održavanja kongresa, ugostio je 8.108 registrovanih medicinskih sestara, iz 135 zemalja, koje su se okupili na kongresu da dele znanja i diskusije o prioritetima globalne zdravstvene zaštite. Na kongresu je održano 70 sesija, 18 simpozijum sesija, 3 panel diskusije i predstavljeno 1 900 postera.
Predstavljanje zemalja učesnica u nacionalnim nošnjama, fascinantan program, prisustvo velikog broja zdravstvenih radnika, vladinh zvaničnika i eminentnih međunarodnih zdravstveni stručnjaka, dodela prestižne nagrade “Christiane Reimann”, na svečanom otvaranju kongresa u olimpijskoj dvorani Sant Jordi predstavlja neprocenjivo iskustvo, dogadjaj koji budi emocije.
Ove godine, prestižna nagrada “Christiane Reimann”, (najprestižnije međunarodno priznanje) za poseban doprinos sestrinskoj profesiji,tradicionalno, sinonim za izuzetno ostvarenje u struci, ICN je dodelio sestrama čiji rad je od međunarodnog značaja: Professor Sheila Tlou i Dr Linda Aiken.
Professor Sheila Tlou – Regionalni direktor tima za podršku istočne i južne Afrike (UNAIDS), bivša ministarka zdravlja Bocvane i bivši šef “Nursing Education” Fakulteta na Univerzitetu Bocvana.
Njen rad je usmerena na isticanje polne jednakosti u prevenciji i lečenju HIVA, kroz zalaganje za poboljšanje primarne nege (obuka volontera i kućna nega), kao sredstvo borbe protiv ove bolesti. Osnivač je Bocvana poglavlja “Društva žena i AIDS-a u Africi”. Smatra se jednom od najzaslužnijih u smanjenje infekcija u Bocvani i Africi u celini.
Dr Linda Aiken – profesor nege,oblast – Liderstvo, profesor sociologije, i direktor Centra za zdravstveno stanje i politička istraživanja na Univerzitetu Pensilvanija “School of Nursing” (Pen Nursing), SAD . Dr Aiken je istraživanjem dokazala da nivo obrazovanja medicinskih sestara direktno utiče na ishod nege i lečenja pacijenata. Istraživanja su sprovedena u više zdravstvenih ustanova na međunarodnom nivou a rezultati su imali direktan uticaj na bolnice. Procedure za upravljanje sa opipljivim rezultatima, modifikovanje politike na državnom nivou u mnogim slučajevima. Njena pionirska istraživanja, donela su su podršku vlade, sestrinskom obrazovanju i manje opterećenje pacijenata, čime se povećava pozitivan ishod lečenja.
Osim ovih nagrada, tokom trajanja kongresa, dodeljena je i nagrada, koja se dodeljuje jednom u dve godine, medicinskoj sestri koja je pokazala izuzetana dostignuće i uticaj na sestrinstvo i / ili zdravlje u okviru javne politike inovacija , zdravstvene zaštite i / ili obrazovanja. Ove godine pripala je dr Miaofen Jena sa Tajvana. Njoj je od strane Svetske zdravstvene organizacije, odobreno US $ 10,000 za Internationalni sestrinski program (IAPN) , za poboljšanje visokog obrazovanja u jugoistočnoj Aziji i šire. Cilj programa je da “obuči” sestre koji bi se potom vratile u svoje zemlje i širele stečeno iskustvo i znanje studentima širom sveta. Program IAPN je postao inkubator za napredne profesionalce u nezi i međunarodnoj saradnji u jugoistočnoj i Južnoj Aziji, kao i šire.
Tokom održavanja kongresa izabran je 28. Predsednik Međunarodnog saveta Sestara (ICN) Annette Kennedy, kao i novi članovi odbora ICN.
Kada bi smo kongres od tematike i izbota tema do celokupne organizacije trebali da ocenimo ocenom od 1 do 10, svakako bi to bila čista 10. U poredjenju sa kongresima koji se organizuju na našim prostorima postoji velika razlika u prezentaciji i prikazivanju odredjenih tema. Razlika je u tome što se obrada svake teme, zasniva isključivo na dokazima iz prakse i sa terena, a oni se mogu prikupiti samo sestrinskim istraživanjem. Kod nas, na žalost, oblast sestrinskog istraživanja se zasniva samo na pojedinačnim angažovanjima i aktivnostima.
Impresije koje nosimo sa kongresa su upotpunjenje, boravkom u gradu koji mnogi smatraju najpoželjnijim mestom za život u Evropi, grad posebnog duha, meta bekpekera i umetnika, sa velikim kontrastom u arhitektonskim stilovima – od ultra -modernih zgrada do Gaudijevih remekdela, grad sa toliko turističkih atrakcija i neobičnih kutaka da se ne može obići jednom posetom i grad u koji bi se rado vratili…Barselona.
Sledeći medjunarodni kongres u organizaciji ICN, održaće se za 4. godine u Singapuru.
Nadamo se da ćemo predstavljati našu zemlju u većem broju sa više akreditovanih radova.
Marija Galić, predsednik, KCS Klinika za kardiohirurgija